سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۹

رییس ستاد انتخابات قزوین خبر داد؛

رشد ۴۶ درصدی داوطلبان انتخابات مجلس در قزوین

معاون سیاسی- امنیتی استانداری و رییس ستاد انتخابات قزوین با اشاره به ثبت‌نام ۲۲۴ داوطلب در استان برای انتخابات مجلس، از رشد ۴۶/۴ درصدی آمار داوطلبان نسبت به دوره قبل خبر داد.

به گزارش پیام شهر؛ منوچهر حبیبی در نشست با اصحاب رسانه با بیان اینکه راهبرد جمهوری اسلامی برگزاری انتخابات سالم بر مبنای قانون است، اظهار کرد: مدیران حق جانبداری از اشخاص در انتخابات را ندارند و از نقد عملکردها استقبال می‌کنیم؛ اما تلاش برای تخریب نظام را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم.

او با بیان اینکه انتخابات باید عرصه اخلاق حسنه باشد، افزود: این زمینه‌ساز اخلاق سیاسی است که پس از دفاع مقدس کمرنگ‌تر شده است.

این مسئول، با اشاره به آغاز فعالیت ستاد انتخابات استان از ماه‌های قبل افزود: استان دارای سه حوزه انتخابیه است و یکی از ملزومات شرکت در انتخابات داشتن کارت ملی است که ۸۸ درصد واجدان شرایط از آن برخوردارند و برای حل مشکل مابقی نیز تلاش می‌شود.

حبیبی بیان کرد: ۱۳۴ داوطلب از قزوین، البرز و آبیک ثبت‌نام کرده اند و تعداد داوطلبان حوزه تاکستان ۳۹ نفر و از بویین‌زهرا و آوج نیز ۵۱ نفر داوطلب رسمی شده‌اند.

او با اشاره به رشد ۴۶/۴ درصدی تعداد داوطلبان نسبت به دوره قبل افزود: از میان داوطلبان، ۱۸۵ نفر فوق‌لیسانس و معادل آن، ۳۲ نفر دکتری و هفت نفر دارای تحصیلات حوزوی هستند.

معاون سیاسی- امنیتی استاندار تصریح کرد: جوان‌ترین داوطلب استان خانم ۳۰ ساله و مسن‌ترین آنها آقای ۷۴ ساله است؛ ضمن اینکه هشت نفر از داوطلبان نماینده فعلی و ادوار، ۲۳ نفر استاد دانشگاه، ۴۲ نفر فرهنگی، ۱۰ نفر پزشک و تعدادی کارمند هستند.

حبیبی اضافه کرد: به منظور حفظ سلامت انتخابات علاوه بر نظارت‌های ستاد انتخابات، فهرست مجرمان و متخلفان انتخابات دوره‌های پیشین در اختیار فرمانداری‌ها قرار گرفته است.

او با تاکید بر اهمیت و نقش فضای مجازی در انتخابات خاطرنشان کرد: کارگروه رصد فضای مجازی با مسئولیت دادستان مرکز استان تشکیل شده و به مدیران کانال‌های بی‌هویت تذکر داده شده است که یا کانال‌های خود را شناسنامه دار یا آن را تعطیل کنند.

این مسئول یادآور شد: به عنوان رییس ستاد انتخابات در انتخابات بسیار بی‌رحم عمل کرده و حتی از نزدیک‌ترین دوستانم مانند مدیرکل، شورا یا هر مسئولی عبور خواهم کرد.

حبیبی با اشاره به تهیه منشور هواداران داوطلبان بیان کرد: داوطلب نمی‌تواند بگوید نمی‌توانم جلوی هواداران را بگیرم و در ازای رفتار خارج از قوانین هواداران از داوطلب هم بازخواست می‌شود.

او با تاکید بر لزوم تعهد داوطلبان به شفاف‌سازی منابع مالی، انصاف و نظایر آن اضافه کرد: بناست به تخلفات احتمالی پیش از انتخابات رسیدگی شود.

معاون استاندار ادامه داد: مراجع چهارگانه تا بیست و یکم آذرماه فرصت دارند نتیجه استعلامات صلاحیت داوطلبان را اعلام کنند.

حبیبی تصریح کرد: در رده مدیر، شهردار و دهیار تخلفاتی تاکنون صورت گرفته و تذکر داده شده است. همچنین تبلیغات زودهنگام نیز در صلاحیت داوطلبان ترتیب اثر داده خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: ابهاماتی در متن قانون برای تعیین ملاک و معیار تبلیغات وجود دارد که راه‌اندازی کارناوال‌ها، استفاده از اموال دولتی  و صدور بیانیه‌ها و متن‌ها در فضای مجازی از جمله آنهاست.

تصاویر مرتبط