شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۶

فرمانده انتظامی استان قزوین:

اختلافات خانوادگی بیشترین موضوع پرونده‌های مشاوره نیروی انتظامی است

فرمانده انتظامی استان قزوین گفت: اختلافات خانوادگی با ۳۸/۷ درصد فراوانی ببشترین موضوع پرونده های مشاوره در نیروی انتظامی استان است.

به گزارش پیام شهر؛ سردار مهدی حاجیان در نشست با اصحاب رسانه مبارزه با سرقت را از اولویت‌های ستاره‌دار نیروی انتظامی استان در کنار مبارزه با انواع قاچاق عنوان و اظهار کرد: ثبات امنیتی از دیگر اولویت‌ها بود که با مشارکت مردم محقق شد.

او افزود: در ۱۰ ماه نخست امسال ۴۴۰ هزار و ۵۰۰ تماس با مرکز فوریت‌های پلیس(۱۱۰) در استان برقرار شده که نزدیک ۷۰ درصد عملیاتی شده و ۳۰ درصد نیز درخواست راهنمایی و ارشاد بوده است.

فرمانده انتظامی استان ادامه داد: نسبت به سال گذشته تماس‌های تلفنی ۱۱۰ حدود دو درصد کاهش یافته که نشانگر تاثیر اقدامات پلیس است؛ چه اینکه تماس‌های ۱۱۰ نشانگر وضعیت امنیتی استان است.

حاجیان قزوین را جزو استانهای عالی در حوزه امنیت عنوان و تصریح کرد: در حوزه راهور در ۱۰ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، آمار فوتی ۲۵ نفر کاهش داشته است.

او با اشاره به دستگیری ۶۴ باند سارقان در استان بیان کرد: دو محموله مس و آلومینیوم به ارزش حدود ۴ میلیارد تومان از مبدا اراک به سمت استانهای شمالی در استان ما کشف شد؛ ضمن اینکه ۶ باند سارقان به عنف و چهار باند سارقان احشام نیز دستگیر شدند.

این مسئول دستگیری سارقان ریل آهن، تجهیزات شرکت برق و... را از دیگر عناوین مبارزه با سرقت در مدت یاد شده برشمرد و خاطرنشان کرد: بیش از ۹۶ درصد از پرونده‌های قتل عمد نیز کشف و نسبت به کشف بیش از ۵۲۴ هزار لیتر سوخت قاچاق اقدام شده است.

حاجیان به شایع‌ترین کلاهبرداری‌های صورت گرفته اشاره و خاطرنشان کرد: به ترتیب کلاهبرداری کارت به کارت، جعل اسناد قولنامه‌ای و جعل چک شایع‌ترین این کلاهبرداری‌ها بوده است.

او با اشاره به کشف حدود پنج فقره هر کدام با حدود ۲۰ دستگاه ماینر در استان اضافه کرد: بیش از ۳ تن و ۵۰۰ کیلو انواع مواد مخدر در این مدت کشف شده که نسبت به سال گذشته افزایش ۵۸ درصدی اتفاق افتاده است.

فرمانده انتظامی استان با اشاره به افزایش ۳۲ درصدی قاچاق، حمل، فروش مواد مخدر و معتادان ادامه داد: ۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قاچاقچی مواد مخدر داشتیم و جمع‌آوری معتادان در مقایسه با سال گذشته ۵۳ درصد افزایش یافته است.

حاجیان یادآور شد: چنانچه امکانات کمپ‌های بهزیستی پاسخگو باشد برای جمع‌آوری معتادان متجاهر و معتادان سطح شهرها آمادگی کامل داریم.

او گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری بیش از ۷ هزار و ۴۵۰ پرونده به مراکز مشاوره و مددکاری کلانتری‌های استان ارجاع شده که ۴ هزار و ۷۲۷ فقره منجر به مصالحه شده است.

این مسئول افزود: مشکلات خانوادگی با ۳۸/۷ درصد، نزاع با ۳۱/۷ درصد و مشکلات حقوقی با ۱۶ درصد بیشترین فراوانی را در پرونده‌های مشاوره به خود اختصاص داده‌اند.

حاجیان بیان کرد: وقوع جرایم در فضای مجازی نسبت به سال گذشته ۸۷ درصد در استان افزایش داشته که ۶۰ درصد آنها کشف شده و این کشفیات نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.

او خاطرنشان کرد: ناآگاهی مردم در شناخت درگاه‌های مجازی، اعتماد به افراد و صفحه‌های ناشناس و ناآگاهی مردم از ناامنی فضای مجازی از علل وقوع این اتفاقات است.

فرمانده انتظامی استان گفت: بسیاری از مردم محرمانه‌ترین اطلاعات خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند و آن فضا را امن می‌پندارند در حالی که ناامن‌ترین فضاست.

تصاویر مرتبط