شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

معاون عمرانی استاندار:

شهرداری ترمیم طرح نسیم شمال را برعهده گرفت

معاکن هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین با بیان اینکه بهبود کمربندی نسیم شمال وظیفه شهرداری نیست، گفت: با این حال شهرداری نیمی از آن را برعهده گرفت و نیم دیگر را راه و شهرسازی انجام می‌دهد.

به گزارش پیام شهر؛ علی فرخزاد در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به وجود ۸۲۴ روستا در قالب ۴۶ دهستان در استان اظهار کرد: در سال‌های اخیر شاهد فعالیت‌های عمرانی و اجرایی بهتری در روستاها هستیم و از سال ۹۲ تا سال ۹۸ معادل ۴۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبادانی روستاها صرف شد.

به گفته او ۲۷۸ روستا اشتراک گاز دارند و ۸۵ درصد خانواده های روستایی از نعمت گاز برخوردارند.

این مسئول با بیان اینکه بزرگترین روستاهای کشور در استان قزوین وجود دارد، ادامه داد: ۲۶ درصد جمعیت استان روستایی هستند و ۳۰ درصد اعتبارات ارزش افزوده برای روستاهاست.

فرخزاد تصریح کرد: از نیمه دوم ۹۶ تاکنون که حوزه عشایری در استانداری تشکیل شد ۲۵۰ خانوار ثبت شده عشایر موجود است که اکنون به ۲هزار و ۲۰۰ خانوار رسیده است.

او اضافه کرد: از مجموع راه‌های استان ۵۵ هزار و ۱۰۰ کیلومتر روستایی داریم که ۱۲ درصد آن راه شوسه است.

معاون عمرانی استاندار خاطرنشان کرد: ۸۷ واحد فضای ورزشی در روستاها داریم و از سال گذشته ۳ درصد ارزش افزوده به فضاهای ورزشی روستایی اختصاص یافته که منجر به بهبود و توسعه این فضاها در استان شده است.

فرخزاد یادآور شد: ۸۶ درصد جمعیت روستایی استان آب شرب سالم دارند و تمام روستاهای بالای ۵ خانوار از نعمت برق  برخوردارند و ۵ درصد هم زیر ۵ خانوار هستند.

به گفته او،بیش از نصف خانه‌های مسکونی روستاها مقاوم‌سازی شده و اماکن مسکونی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

این مسئول با بیان اینکه ۶۶۲ روستا در استان طرح هادی دارند و طرح‌های ۳۶۲ روستا بازنگری شده است، اضافه کرد: کنترل ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده روستاها و حریم جاده ها در دستور قرار گرفته است.

فرخزاد با اشاره به خدمات مخابراتی تلفن و اینترنت خاطرنشان کرد: از ۸۲۴ روستا ۷۰۳ مورد دارای سرویس خانگی تلفن ثابت هستند و ۴۵۰ روستا تلفن بی سیم و شبکه همراه اول و ۳۰۰ روستا تلفن همراه نسل سوم و چهارم دارند؛ ضمن اینکه ۷۴۰ روستای استان تحت پوشش خدمات اینترنت هستند.

او ادامه داد: ۱۷۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در قالب یک هزار و ۲۶۴ طرح از سال گذشته با ۳ هزار و ۵۰۰ اشتغال‌زایی در دستور کار قرار گرفت.

معاون عمرانی استاندار با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه ناتمام در استان داریم، اضافه کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری روستایی، به منظور اجرای طرح ساماندهی دریاچه اوان؛ یک مشاور، طرح جامع آن را بازنگری کرد که سال‌های قبل تهیه شده بود و مراحل تشریفات واگذاری و عقد قرارداد آن در حال انجام است.

فرخزاد درباره واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی برای رونق روستاها اضافه کرد: در برخی پروژه ها مثل طرح‌های نیمه تمام در بخش راه، امکان واگذاری نیست؛ اما طرح هایی مانند استخر شال واگذار شد و واگذاری لاله الموت نیز از انرژی اتمی به میراث فرهنگی انجام شد که در حال واگذاری به بخش خصوصی است

او با اشاره به اینکه ۲هزار و ۶۰۰ کیلومتر و حدود ۵۰ درصد راه‌های روستایی آسفالت است، تصریح کرد: ۷۵۰ میلیارد تومان برای بهسازی راه‌های روستایی اعتبار نیاز است.

معاون استاندار ادامه داد: جاده نسیم شمال ۱۱ کیلومتر است و از ابتدا کمربندی نبوده بلکه قرار بوده رینگ گاز شهر باشد اما اکنون نقش کمربندی را ایفا می کند و امکان تعریض آن نیست و در عین حال هنگام آبیاری باغ‌ها زیرسازی آن آسیب می‌بیند.

فرخزاد تصریح کرد: برای حل مشکل نسیم شمال شهرداری ۵۰ درصد پروژه را برعهده گرفته‌است؛ اما جزو وظایف آن نیست و مابقی نیز بر عهده راه و شهرسازی قرار دارد که بناست برای مسدود کردن راه و بهسازی آن از روش‌های نوین مهندسی استفاده شود.

او همچنین درباره اعتبارات عمرانی استان یادآور شد: اعتبارات عمرانی سالانه ما در فصل‌های بودجه‌ای مختلف ۳۵۰ میلیارد تومان است که البته کامل تخصیص نمی‌یابد و تنها نزدیک ۴۶ درصد آن اختصاص یافته است.

فرخزاد، درباره روستاهایی که به شهر تبدیل شده اما همچنان کالبد و فضا و خدمات روستایی دارند، گفت: روستاهای بالای ۵ هزار نفر می توانند درخواست شهر شدن داشته باشند.

او افزود: البته در استان ما روستاهایی وجود دارد که به لحاظ جمعیت رقم قابل توجهی دارند، برای مثال حتی روستای ۲۲ هزار نفری هم داریم که اگر بخواهند می‌توانند طبق قانون درخواست شهر شدن بدهند.

این مسئول بیان کرد: البته که تبدیل شدن روستا به شهر برای ساکنان آنها تبعاتی دارد و برای مثال هزینه های زندگی شهری بیشتر است یا پس از تبدیل روستا به شهر به اهالی آنها بیمه روستایی یا وام مسکن روستایی تعلق نمی‌گیرد.

تصاویر مرتبط