دوشنبه ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

مدیرکل دامپزشکی قزوین خبرداد؛

کاهش مصرف آنتی بیوتیک برای پرورش مرغ‌

مدیرکل دامپزشکی قزوین ضمن اینکه وجود مرغ هورمونی را یک تفکر اشتباه و رایج عنوان کرد، از کاهش مصرف آنتی بیوتیک برای پرورش طیور خبر داد.

به گزارش پیام شهر؛ حمید زینالی در نشست خبری به مناسبت هفته دامپزشکی با اشاره به روند استفاده از مرغ منجمد اظهار کرد: اگر گوشت در شرایط تعیین شده که بهترین شرایط نگهداری آن منفی ۱۸ درجه است، نگهداری شود، کیفیت آن مثل گوشت تازه است.

او با بیان اینکه بیشتر گوشت‌های منجمد وارداتی است، افزود: این گوشت‌ها از کشورهای خاص با پروتکل‌های خاص وارد می‌شود و مردم هم مدت کوتاهی آن را نگهداری می‌کنند و مشکلی رخ نمی‌دهد.

زینالی ادامه داد: از۴۰ سال پیش چون مصرف گوشت منجمد رایج نبود مردم تفکر عامیانه‌ای نسبت به آن داشتند؛ حال آنکه این گوشت‌ها مشکلی ندارند.

مدیرکل دامپزشکی قزوین درباره کیفیت و سلامت گوشت طیور نیز بیان کرد: در جریان پرورش طیور در مرغداری‌ها، تلاش می‌کنیم سن طیور را برای عرضه کاهش دهیم تا دچار بیماری نشوند و به این ترتیب مصرف آنتی بیوتیک کاهش یابد.

زینالی تصریح کرد: درحال حاضر زمان پرورش طیور به ۴۵ روز رسیده که در گذشته بیشتر بود؛ اما اکنون به این دلیل منجر به کاهش مصرف آنتی بیوتیک و افزایش سلامت و کیفیت گوشت آن‌ها شده است.

او بیان کرد: خلاف تفکر عموم، هورمون برای مرغ‌ها استفاده نمی‌شود و آن را فقط در دام‌های بزرگ برای مصارف درمانی کاربرد دارد؛ بنابراین اینکه به مرغ‌ها هورمون داده می‌شود تا رشد کنند و وزن‌شان افزایش یابد، تفکر اشتباه و رایج است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در استان آزمایشگاه مرجع داریم که پایش‌های کشوری را هم حتی انجام می دهد؛ پس سلامت مرغ‌ها از نظر مصرف هورمون تحت کنترل است و در زمان پرورش چنین اتفاقی نمی‌افتد.

تصاویر مرتبط