چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۷

مدیریت شهری اجرا می‌کند؛

اجرای بیش از 60 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی در ماه محرم

بیش از 60 ویژه برنامه فرهنگی و مذهبی ماه محرم در سطح شهر قزوین و نواحی منفصل شهری توسط سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در حال برگزاری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ فضا سازی شهری و آغاز به کار ستاد تسهیلات محرم، از جمله اقداماتی است که به مناسبت ایام  محرم الحرام انجام گرفت.

ستاد ساماندهی تسهیلات محرم از شهریور ماه سالجاری در سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین تشکیل شد،امسال 130 مجوز برای برپایی ایستگاه صلواتی در این ستاد صادر شد و همچنین اقلام فرهنگی در میان هیئت های مذهبی توزیع گردید.

 

برگزاری نخستین سوگواره نواهای عاشورایی

نخستین سوگواره نواهای عاشورایی پرده عشاق در ماه محرم و صفر از دیگر  برنامه‌های شاخص شهرداری است،«اجرای موسیقی فیلم های مذهبی با گروه سازهای بادی،اجرای آواهای قدیمی و اصیل با گروه و اجرای تکنوازی دستگاه توسط سازهای بادی» محورهای این جشنواره است.

اختتامیه نخستین سوگواره نواهای عاشورایی دهه سوم ماه محرم برگزار خواهد شد،علاقه مندان جهت شرکت در این سوگواره می توانند آثار ضبط شده خود را به صورت لوح فشرده و یا فایل تصویری به دبیرخانه سوگواره نواهای عاشورایی به شماره 09015559052 تا پایان محرم ارسال کنند.

به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع)،خانه موزه سرلشگر خلبان شهید عباس بابایی و حمام بلور از ابتدای ماه محرم به مدت 10 شب میزبان تعزیه خوانان بودند.

همچنین با حمایت سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری به مدت 10 شب مراسم تعزیه از ابتدای ماه محرم با هدف انتقال پیام عاشورا و آگاهی بخشی به نسل جوان برگزار شد.

 

پیام آوران پاکی همپای شهرداری قزوین

 

500 داوطلب مردمی تحت عنوان پیام آوران پاکی نیز به منظور فرهنگ سازی در حوزه نظافت شهری، در مسیرهای عزاداری شهر مستقر شدتد،این برنامه با مشارکت شهرداری قزوین و تشکل‌های مردمی در شب تاسوعا و عاشورا حسینی انجام گرفت.

همچنین برنامه هایی به مناسبت ماه محرم در مراکز آموزشی و خانه های فرهنگ سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری در حال برگزاری است که می توان به برپایی 15 نمایشگاه اینفوگرافی شهروندی با موضوع روایت محرم،برگزاری شب شعر عاشورایی،اهدای کتاب با موضوعات دینی،مذهبی و شهروندی در سطح محلات قزوین،اجرای مسابقات نقاشی ویژه کودکان و قرائت زیارت عاشورا و عزاداری با حضور کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

برپایی فرهنگسرای عاشورا در پیاده راه فرهنگی سبزه میدان

برپایی فرهنگسرای عاشورا در پیاده راه فرهنگی سبزه میدان از دیگر برنامه های ماه محرم می باشد، در این فرهنگسرا خدمات فرهنگی در قالب غرفه های فرهنگی و مذهبی به شهروندان ارائه می شود.

 

غرفه «مشاوره مذهبی»،«قصه گویی»،«نقاشی»،«واقعیت مجازی واقعه عاشورا»،«سلامت»،«نونوایان حسینی» از جمله غرفه های فرهنگسرای عاشورا می باشند.

کاروان فرهنگی محرم در محلات کم برخوردار قزوین و نواحی منفصل شهری

حضور کاروان فرهنگی محرم در محلات کم برخوردار قزوین و نواحی منفصل شهری از دیگر برنامه های ماه محرم است ،برگزاری مسابقات مذهبی،نقاشی نونوایان حسینی،روایت گری عاشورا و قصه گویی برای کودکان از جمله برنامه های این کاروان است.

برپایی نمایشگاه عکس شهر در محرم

نمایشگاه عکس شهر در محرم به مناسبت ماه محرم الحرام و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) در پیاده راه فرهنگی سبزه میدان دایر شد.

در این نمایشگاه  25 تابلو عکس در ابعاد مختلف با موضوع «نگاهی به وضعیت ظاهری شهر در عزاداری‌ها» در معرض دید عموم قرار گرفت.

تصاویر مرتبط