سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۲

سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین:

آیین‌نامه جدید طراحی معابر شهری ابلاغ شد

سرپرست معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین گفت: پیرو مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی ایران، آیین‌نامه جدید طراحی معابر شهری مصوب تیرماه 99 جایگزین آیین‌نامه طراحی راه‌های شهری مصوب آذرماه 73 شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین؛ شیما زرآبادی‌پور اظهار کرد: پیرو مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی ایران، آیین‌نامه جدید طراحی معابر شهری مصوب تیرماه 99 جایگزین آیین‌نامه طراحی راه‌های شهری مصوب آذرماه 73 شد و ابلاغ شد.

او افزود: بر اساس ابلاغ وزارت راه و شهرسازی با توجه به وجود برخی تغییرات در این آیین‌نامه نسبت به نسخه پیشین مقرر شده است نسبت به ساماندهی، اصلاح، بازطراحی معابر موجود یا طراحی معابر جدید اقدام به عمل آید و بازبینی سرعت مجاز در خیابان‌های شهری مطابق با رویکرد جدید آیین‌نامه که مبتنی بر طراحی‌های انسان‌محور است، صورت گیرد.

این مسئول ادامه داد: از مهمترین تغییرات نسخه جدید آیین‌نامه نسبت به نسخه پیشین، تقلیل حداکثر سرعت مجاز در خیابان‌های شهری از 60 به 50 کیلومتر بر ساعت است.

به گفته زرآبادی‌پور؛ نواقص موجود در نسخه پیشین مشکلاتی را برای شهرداری‌ها ایجاد کرده بود که منجر به بررسی نهایی، بازنگری و ابلاغ آیین‌نامه جدید 12 جلدی طراحی راه‌های شهری در وزارت کشور شد.

در این آیین‌نامه موضوعاتی مانند طبقه‌بندی راه‌ها، مسیر‌های پیاده، مسیر‌های دوچرخه، دسترسی‌ها، مبانی طراحی راه‌های شهری، راه‌های شریانی درجه یک و دو، تبادل‌ها و تقاطع‌ها، خیابان‌های محلی و تجهیزات ایمنی مورد توجه قرار گرفته است.

 

تصاویر مرتبط