پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۹

احسان لشگری دارنده مدال برنز المپیک :

حالِ کشتیِ قزوین خوب نیست

پس از انقلاب اسلامی ایران تنها مدال ورزش استان قزوین در المپیک به احسان لشگری رسید که موفق شد به مدال برنز رقابت های کشتی در المپیک لندن دست یابد. لشگری پس از دوران قهرمانی نیز مدتی مربی تیم ملی بود و اکنون نیز با کشتی گیران نونهال و آینده دار استان قزوین کار می کند و البته که از وضعیت موجود دلگیر است که در این شماره پایِ صحبت های وی نشسته ایم :

چه شد که وارد کشتی شدی؟

از سن 12 سالگی کشتی را در سالن کانون رشد نادری آغاز کردم , بعد از دو ماه  تمریناتم را در سالن تختی زیر نظر رضا حسینی و عباس باباشاهوردی ادامه دادم .

 

در آن زمان چه موفقیت هایی کسب کردی؟

ابتدا در مدرسه و سپس در استان قزوین به مقام قهرمانی رسیدم و سپس در سال 1382 در اولین مسابقه بزرگ زندگی به رقابت های کشوری در کرمانشاه رفتم و در نهایت به مدال نقره دست پیدا کردم که همین انگیزه بالایی به من داد و بعد از بازگشت از مسابقات، مدیران مدرسه از من تقدیر زیادی کردند و پس از آن بیشتر دانش‌آموزان مدرسه ما در کلاس های کشتی ثبت نام کردند.

 

گویا همزمان فوتبال هم بازی می کردی؟

بله، حتی در مسابقات کشوری در رده پایه نیز کاپیتان تیم قزوین بودم و در مسابقات آموزشگاه‌های کشور در قزوین به مقام سوم رسیدیم و خانواده من نیز تمایل داشتند که من در فوتبال فعالیت کنم و جالب است بدانید که مدت‌ها به صورت پنهانی در تمرینات کشتی حضور پیدا می کردم.

 

در مسابقات قهرمانی آسیا نیز همواره بی رقیب بودی. از این مسابقات بگو .

من 5 بار در رقابت های آسیایی حضور یافتم که همواره قهرمان شدم . در سال 2009 در پاتایا ، 2010 در هند، 2012 در قهرمانی آسیا و سهمیه المپیک درخشیدم و سال 2016 نیز بر سکوی قهرمانی آسیا ایستادم.

 

المپیک 2012 هم که متفاوت ترین رویدادی بود که حضور داشتی. درست است؟

المپیک متفاوت ترین رقابت ورزشی است و کسی که بر جو حاکم بر دهکده بازی‌ها غلبه کند، می تواند به موفقیت دست یابد که من نیز سر این موضوع بسیار کار کرده بودم؛ ولی با بدشانسی دستم از مدال طلا کوتاه ماند و روی یک ثانیه اشتباه علی‌رغم اینکه خیلی‌ها امیدی به کسب مدال توسط من نداشتند، به مدال برنز رسیدم که از این بابت همواره خداوند را شاکرم.

 

چطور شدکه به مربیگری روی آوردی؟

پس از آنکه مصدومیت‌ها دیگر اجازه نداد تا من ملی پوش باشم ، از سال 2017 به مربیگری روی آوردم و البته هیچ گاه فراموش نمی‌کنم که رسول خادم در این راه به من کمک های زیادی کرد و همواره معتقد بود که من می توانم مربی خوبی شوم و حتی در دوران قهرمانی در اردوها برخی موارد را از من می خواست تا به ملی پوشان بگویم.

 

از وضعیت کشتی استان قزوین برایمان بگویید؟

متاسفانه این روزها حال کشتی قزوین خوب نیست و به جای اینکه من ذهنم را به موارد فنی مشغول کنم، باید به مشکلات هیات کشتی استان بپردازم . این روزها در مسابقات کشوری، کشتی قزوین به عنوان زنگ تفریح مطرح است و کشتی گیران سایر استانها آرزو می کنند تا در اولین مسابقه با قزوین مسابقه دهند تا گرم شوند!

 

چرا این طور شده است؟

متاسفانه این حاصل تفکر غلطی است که می خواهند مربیان شاخص استان را از دور خارج کند تا شاگردان آن ها مقام نیاورند که نَکُنَد فلان مربی مطرح شود و جای آقایان را در کشتی تنگ کند. متاسفانه در حال حاضر این تفکر در کشتی استان قزوین حاکم است. در مسابقات انتخابی پس از اینکه کشتی گیر وزن 48 کیلوگرم مسابقه را واگذار می‌کند بدون اینکه به مربی گفته شود وزنش را کم کرده‌اند و به وزن 44 کیلوگرم رسانده اند و به همین شکل وزن دیگر کشتی‌گیران را هم 4 کیلو 4 کیلو کم کرده‌اند که حتی فدراسیون کشتی این کار را برای نونهالان ممنوع کرده است.

من سه سال است به امید بهبود وضعیت سکوت کرده‌ام که متاسفانه وضعیت روز به روز بدتر می شود؛ اما امیدوارم به زودی شاهد خبرهای خوبی برای کشتی استان قزوین باشیم.

تصاویر مرتبط