شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

مدیرکل عشایری استانداری خبر داد؛

شناسایی ۲۲۰۰ خانوار عشایری در قزوین

مدیرکل امور عشایری استانداری قزوین از وجود ۲هزار و ۲۰۰ خانوار عشایری شناسایی شده در این استان خبر داد.

به گزارش پیام شهر؛ بهزاد غیاثوند در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت روز روستا و عشایر اظهار کرد: با توجه به ساختار ایلی و قبیله‌ای عشایر، این گروه از جامعه شهری تفکیک شده و از اواسط سال ۹۶ این اداره‌کل در راستای خدمات‌رسانی به عشایر تاسیس شد.

او افزود: ۱/۸ ‌درصد جمعیت کشور عشایر هستند و در تامین آب شرب، راه، انرژی‌های نو و آموزش و بیمه دام به این جمعیت در استان خدمات‌رسانی شده که بهسازی چشمه‌ها و انتقال آب به سامانه‌های شرب عشایری از جمله آنها بوده است.

او افزود: ۴۶ کیلومتر راه عشایری استان برای تردد ۵۰۰ خانوار عشایری و دام‌های آنها احداث شده است.

مدیرکل امور عشایری استانداری تصریح کرد: تعداد خانوارهای عشایر استان قزوین ۲۵۰ خانوار بر اساس نتایج آخرین سرشماری یعنی سال ۹۵ بود که ۱۵۲ مورد در شهرستان قزوین و مابقی در آوج و بویین زهرا بوده؛ اما اکنون تعداد خانوارهای شناسایی شده ۲هزار و ۲۰۰ مورد است.

غیاثوند ادامه داد: آبیک به نظرآباد و طالقان و نیز ارتفاعات الموت به سمت گیلان از محورهای تردد عشایر در استان است.

او بیان کرد: تمرکز عشایر استان بیشتر در شهرستان قزوین کوهین طارم و الموت غربی است و بیشتر ایلات لک، کرد، لر و کلهر هستند.

این مسئول با بیان اینکه بیمه اجتماعی ۴۹۴ نفر درحوزه عشایری در سال ۹۷ انجام شده است، افزود: اضافه کرد: با توجه به اینکه طبق اطلاعات ما و درخواست عشایر، اولویت نخست تامین آب است که علاوه بر مشکلات اجتماعی، آب سالم برای دام و انسان نیاز است، برای آن اقدام شد.

تصاویر مرتبط