جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۰۳

با حضور مقامات ارشد استانی؛

فاز دوم کمر بندی نسیم شمال قزوین افتتاح شد

همزمان با 26 آذر ماه، روز ملی حمل و نقل، فاز دوم کمر بندی نسیم شمال شهر قزوین با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال و با حضور آیت اله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین ، اعلایی استاندار ، فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی،شفیعی فرماندار، سردار رفیعی آتانی فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) ، رجحانی معاون فنی و عمرانی استاندار، صباغی شهردار، فصیحی رامندی رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و تنی چند از مقامات استانی و مدیران شهری افتتاح شد. طول مسیر فاز دوم پروژه کمربندی نسیم شمال ۲۸۰۰ متر مربع از تقاطع تاکستان تا میدان خلیج فارس است و با افتتاح آن یکی از شریان های حیاتی و مسیرهای دسترسی در امر بهبود عبور و مرور و کاهش ترافیک به سرانجام رسید.

استاندار قزوین در این آیین در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه با اشاره به اهمیت شبکه حمل ونقل استان قزوین اظهار داشت: نوسازی شبکه حملونقل و مرمت راههای و جادههای استان در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته و یکی از برنامههای مهم مدیریت شهری در بودجه سال آینده است.

محمدمهدی اعلایی در ادامه به ظرفیتهای بالای استان قزوین در بخش راهداری و حملونقل اشاره کرد و با بیان اینکه قسمتی از بودجه این بخش را به روانسازی فرآیند توسعه در حوزه حملونقل و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی اختصاص خواهیم داد، خطاب به مسئولان استان گفت: مسوولان مربوطه باید با همت والای خود شبکه حملونقل استان قزوین را توسعه دهند

وی ادامه داد: با توجه به گزارشهای رسیده، قزوین در سالیان اخیر با کمبود جدی بودجه و اعتبار در حوزه حملونقل جادهای روبهرو بوده  که تلاش میکنیم در بودجه سال آینده استان قزوین میزان بودجه این حوزه را به سطح مناسبی برسانیم.

استاندار قزوین در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح کمربندی نسیم شمال اشاره کرد و گفت: مهم ترین دستاورد اجرای این طرح روانسازی ترافیک جنوب شهر قزوین است که با یک مدیریت جهادی و رفتار تحولگرایانه و توسعهطلبانه در مدیران این پروژه مهم اجرا شده است.

وی تصریح کرد: اجرای طرح کمربندی نسیم شمال سالها با کندی مواجه بود که خوشبختانه در دوره مدیریت شهری جدید قزوین این کندی برطرف شده است.

اعلایی همچنین با اشاره به تلاش شهردار قزوین در سرعت بخشیدن به اجرای این پروژه، افزود: مطالبه ما هم از شهرداری قزوین این است که برای خدمترسانی جهادی به مردم بیشتر کار کند و طرحهایی از این دست بیشتر در استان قزوین افتتاح شوند.

 

اگر مردم نبودند نسیم شمال به بهرهبرداری نمیرسید

شهردار قزوین نیز در این مراسم با بیان اینکه در شهرداری خود را مسوول خدمت رسانی به مردم می داند و ما مسوولان شهرداری باید بتوانیم رضایت مندی مردم را جلب  کرده و کارآمدی مدیران شهری را نشان دهیم، به ظرفیت های قزوین اشاره  و تصریح کرد: گاهی به دلیل ضعف در مدیریت ها شاهد بروز مشکلاتی می شویم که مردم را ناراضی می کند لذا تمام عزم خود را به کار گرفته ایم تا کارهای زمین مانده را به سرعت به سامان رسانده و نگرانی شهروندان را رفع کنیم.

مهدی صباغی در ادامه با اشاره به اجرای فاز دوم کمربندی نسیم شمال شهر قزوین گفت: طول مسیر پروژه در فاز دوم، ۲ هزار و۸۰۰ متر از تقاطع تاکستان تا میدان خلیج فارس می باشد و در مجموع بیش از پنج هزار متر مربع به صورت رفت و برگشت، رویه سازی بتنی انجام شده که با اجرای این طرح، یکی از شریان های حیاتی و مسیرهای دسترسی در امر بهبود عبور و مرور و کاهش ترافیک به سرانجام رسید.

وی با بیان اینکه در این پروژه از تمام توان فنی و مهندسی استفاده شده است، افزود: کمربندی نسیم شمال با برنامه ریزی های انجام شده و سرعت اجرای کار تکمیل و در زمان مقرر به بهره برداری رسیده است.

شهردار قزوین با بیان اینکه چنین طرحی شاید از نظر حجم، کوچک باشد اما در زندگی مردم بسیار اثرگذارحواهد بود، تصریح کرد: اجرای این پروژه مطالبه مردم بود که خوشبختانه به رغم نوسانات قیمت مصالح اجرا شد.

وی اعتبار اولیه این پروژه را ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: مسوولیت احداث کمربندی های نسیم شمال برعهده اداره کل راه و شهرسازی است که شهرداری در راستای احترام به حقوق شهروندی نسبت به احداث این کمربندی اقدام کرده است.

صباغی همچنین با قدردانی از شهروندان قزوینی که در اجرای این پروژه با شهرداری همکاری داشته اند،  تصریح کرد: بدون شک اگر همراهی مردم نبود، این پروژه به ثمر نمی رسید.

وی اولویت بعدی شهرداری را ترمیم خیابان های اصفهان و راه آهن عنوان و خاطرنشان کرد: در مدت اجرای این طرح و به دلیل عبور خودورهای سنگین این خیابان ها دچار فرسودگی شده اند.

این مقام مسوول با بیان اینکه به زودی اجرای  کمربند شرقی قزوین نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت و مشکل بزرگ ما آرامستان است که باید به صورت ویژه مورد  توجه  قرار گیرد ، افزود: امروز هیچ مشکلی در منابع مادی نداریم و به شهروندان قول خواهیم داد که تا پایان سال ۱۴۰۱ حدود ۲۰ پروژه نیمه تمام در سطح شهر اجرا و به بهره برداری  برسد.

صباغی افزود: مهم ترین اولویت ما تکمیل طرح های نیمه تمام شهری است و تا به سرانجام رساندن آنها هیچ طرح جدیدی را در شهر قزوین آغاز نخواهیم کرد.

شهردار قزوین اظهارداشت: تا پایان سال آینده 20 طرح مهم عمرانی در شهر قزوین آماده بهره برداری می شود که تکمیل آنها می تواند به ارتقای خدمات و رفاه شهری کمک کند.

ارتقای کیفیت زندگی شهری در گرو همفکری مدیران است

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین نیز در این مراسم، رفاه مردم را در گروی عملکرد مدیریت شهری دانست و تصریح کرد: مدیران در نظام اسلامی باید برای کسب رضای خدا و خدمت به خلق تلاش کنند و هر قدمی که برمیدارند با نیت خالصانه باشد.

آیت اله عابدینی افزود: همکاری دستگاه های مرتبط در امور شهری و همدلی مدیران این مجموعه ها تحت مدیریت واحد، می تواند به توسعه کمی و کیفی خدمات شهری منجر شود.

وی تامین امنیت را اولین نیاز هر شهری عنوان کرد و افزود: تامین امنیت مهم ترین رسالت حاکمان و دولتمردان است و بایستی در محدوده امنیت به آسایش، آرامش، رفاه، سلامت و بهداشت و معیشت مردم هم توجه شود.

آیت اله عابدینی بیان کرد: باید همه تمام تلاش خود را به کار گیریم تا مردم طعم خوش خدمت رسانی و رشد و بالندگی، رحمت و نعمت های خداوند را بچشند و از  عدالت هم برخوردار شوند.

وی اظهارداشت: همه مومنین باید همدل باشند زیرا هر زمانی رابطه اخوت و برادریِ ایمانی را تجربه می کنیم، بهشت متجلی میشود و در این راستا وحدت و انسجام عمومی برای پیشبرد اهداف مدیران شهری ضروری است.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: مدیران ما باید علم و امانت داری را توامان داشته باشند تا موفقیت ها بیشتر شود و مردم نیز راضی باشند.

آیت اله عابدینی گفت: شهر قزوین، نماد نماز است و باید این نماد در نقاط مختلف شهری دیده شود و شما مدیران کاری کنید تا همه سطوح زندگی شهری رنگ و بوی نماز داشته باشد.

روانسازی ترافیک ارمغان نسیم شمال برای جنوب شهر

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی هم در این آیین، توسعه و پیشرفت اقتصادی همه کشورها را مرهون توجه به توسعه حمل و نقل عنوان کرد و با بیان اینکه در این میان فعالان این صنعت به ویژه رانندگان نقش مهمی در موفقیت ها دارند، گفت: رانندگان شبکه حمل و نقل درون شهری و برون شهری با سختی ها و مشکلات معیشتی درگیر هستند اما همچنان ایثارگرانه خدمت می کنند که این روحیه آنها واقعا ستودنی است.

فاطمه محمد بیگی تصریح کرد: استان قزوین با داشتن محورهای مواصلاتی مهم در مسیر کریدور شمال به جنوب و شرق و غرب کشور جایگاهی ملی دارد و بایستی به نیازهای جاده ای و حمل و نقل آن توجه بیشتری شود.

وی تصریح کرد: شبکه حمل و نقل عمومی در دوران کرونا هم آسیب دید و هم توانست نقش مهمی در جابجایی شهروندان ایفا کند و جابجایی روزانه ۴۰۰ هزار نفر توسط تاکسی و اتوبوس در استان قزوین بیانگر اهمیت این شبکه است.

این نماینده مجلس همچنین افتتاح کمربندی جنوبی نسیم شمال را از مطالبات مردم منطقه دانست و یادآورشد: مردم مناطق جنوبی شهر قزوین بیش از دو سال است در انتظار افتتاح این طرح هستند که امیدواریم با بهره برداری از این کمربندی شاهد کاهش بار ترافیک در جنوب شهر قزوین بویژه تردد ایمن خودروهای سنگین باشیم.

محمد بیگی در خاتمه از شهردار قزوین خواست؛ برای روکش آسفالت خیابان های اصفهان و تبریز که به دلیل تردد خودروهای سنگین به شدت آسیب دیده تمهیدات لازم را بیندیشد و برای زیباسازی محلات جنوب شهر و خدمت رسانی به محله پایین دست امامزاده حسین (ع) نیز برنامه ریزی کند.

 

نسیم شمال دستاورد تفکر و اقدام جهادی است

رییس شورای اسلامی شهر قزوین نیز در ادامه این مراسم و در سخنانی اظهارداشت: موضوع احداث کمربندی جنوبی شهر قزوین از سال ۹۲ در شورای وقت مطرح و در سال 93مصوب شد تا از سه راه پلی وینا عملیاتی شود اما به دلیل وجود باغستان با چالش های جدی روبه رو شد.

فرج الله فصیحی رامندی اضافه کرد: در ادامه موضوع توسعه مسیر نسیم شمال به عنوان جایگزین کمربندی مطرح شد اما چون شرایط مهیا نبود با مخالفت هایی مواجه شد اما در شورای چهارم شورا تصویب و در شورای پنجم اجرایی شد.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین یادآورشد: در ادامه مدیریت استان و شهری مقرر کردند تا اصلاح مسیر صورت گیرد اما چون پروژه به صورت بلوار کمربندی قابل استفاده نبود در حد یک اصلاح هندسی و زیرسازی به تصویب رسید.

وی گفت: خوشبختانه با اقدام جهادی شهردار محترم این کار سرعت گرفت و امروز شاهد افتتاح آن هستیم و از امروز تردد خودروهای سنگین در  جنوب شهر و به ویژه در خیابان های اصفهان و تبریز کاهش یافته و ایمنی و سلامت مردم بخش های جنوبی شهر تامین خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه اظهارداشت: مجموعه مدیریت شهری قزوین که متشکل از تیم شهردار و زیرمجموعه هایش و شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم قزوین می باشد آماده هر گونه خدمت به مردم می باشد و امیدواریم با حفظ وحدت و انسجام همه مردم و مسئولان بتوانیم به توسعه و رفاه شهری کمک کنیم.

شایان ذکر است؛ سرهنگ حسن پور رییس پلیس راهور نیز در این مراسم در خصوص اجرای این پروژه نکاتی را عنوان کرد.

گفتنی است؛ پروژه کمربندی نسیم شمال دارای چهار کیلومتر و۶۰۰ متر طول است که فاز اول آن در یک هزار و ۸۰۰ متر و فاز دوم در دو هزار و۸۰۰ متر مسیر با بیس بتنی با  ۶۰میلیارد تومان اعتبار افتتاح شد.

تصاویر مرتبط