سه‌شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۰

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری:

شهرداری ها در پدافند غیرعامل نقش محوری دارند

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری به نقش محوری شهردای ها در پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: ظرفیت شهرداری ها دراجرای اصول و اهداف پدافند غیر عامل، گسترده و ارزشمند است.

به گزارش پیام شهر و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری؛ مصطفی صالحی در نشست تخصصی و مشترک مدیران کل پدافند غیر عامل، مدیران کل دفاتر امور شهر و شوراها، شهرداران و روسای شوراها سراسر کشور به ریاست معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به صورت ویدیو کنفرانسی با محوریت نقش شهرداری ها در پدافند غیر عامل اظهار داشت: از محوری‌ترین اهداف و رسالت‌های پدافند غیرعامل، حفاظت از جان مردم و صیانت از زیرساخت‌هاست که این امر می‌تواند با تلاش شهرداران در ساخت‌وسازهای شهری اجرایی و عملیاتی شود.

وی افزود: ظرفیت شهرداری ها در اجرای اصول و اهداف پدافند غیر عامل گسترده و ارزشمند است و باید از این مزیت ها به بهترین شکل ممکن بهره برداری شود. این ظرفیت ها به خصوص در بخش های ساخت و ساز،ایمنی و آتش نشانی،اسکان و شناسایی و تفکیک مناطق خطر آفرین حائز اهمیت است.

صالحی در ادامه به  اهمیت هوشمندسازی و پیشرفت فناوری در شهر ها اشاره کرد و افزود: در کنار هوشمندسازی شهرها و پیشرفت فناوری، باید به مفهوم پدافند غیرعامل برای جلوگیری و مقابله با تهدیدهای سایبری و امنیتی دشمنان توجه داشت و آگاه سازی و اطلاع رسانی مناسب از مباحث پدافند غیر عامل برای شهروندان، می تواند از جمله فعالیت های شهرداری ها در این موضوع مهم و اساسی باشد.
به گفته این مقام مسئول شهرداری های استان قزوین در حوزه پدافند غیرعامل کالبدی و فرهنگ سازی آن اقدامات خوبی انجام داده اما این شاخص باید فراتر از تکالیف رایج اداری، به باور عمومی ساخت‌ و‌‌ساز شهری تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از مباحث آموزشی شهرداری ها از طریق فرصت‌های مختلف رسانه‌ ای، معطوف فرهنگ سازی در حوزه ساخت و‌ساز می ‌شود.

وی در پایان به نقش مهم و اساسی شهرداری ها و شورای اسلامی شهرها برای مصون‌سازی مکان‌های حساس و مقابله با تهدیدهای امنیتی و سایبری  اشاره کرد و ضمن قدردانی از شهرداران و همچنین شوراهای اسلامی بابت عملکرد مطلوب آنها افزود: خوشبختانه استان ما در حوزه پدافند عامل و غیرعامل در وضعیت خوبی به سر می‌برد که امید است با اقدامات بهتر و بیشتر شهرداری ها و شوراها این وضعیت بهبود یابد.

 

تصاویر مرتبط