چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۰۷

با احداث پروژه باغ موزه دفاع مقدس در بوستان ملی باراجین؛

ارزش ها زنده می مانند

یکی از وقایع مهم در دوره معاصر، انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس بود. در این مرحله از تاریخ مردم ایران از ارزش های انقلاب و منابع عظیم این سرزمین دفاع کردند و نگذاشتند که حتی یک وجب از خاک این کشور به دست بیگانه بیفتد. مردان دلیر این مرز و بوم در این سال ها با حضور در صحنه توانستند آثاری ماندگار خلق کنند که معرفی و به تصویر کشیدن آن وقایع می تواند به حفظ و توسعه ارزش های حاکم برآن دوران کمک کند. در این راستا شهرداری قزوین با احداث پروژه مرکز فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس در بوستان ملی باراجین و طراحی دیوار خلاقانه شهید و گذر شهادت، سکوی ادوات نظامی، موزه، گلخانه و ...در این پروژه یادآور حماسه با شکوه دفاع ارزشمند هشت ساله دفاع مقدس شده و برای حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و انتقال این ارزش ها به نسل های امروز و فردا پیشگام شده است.

پروژه باغ- موزه دفاع مقدس با پیشرفت فیزیکی چشمگیری در حال احداث است

محمد علمی معاون فنی و عمرانی شهرداری قزوین در گفت‌وگو با «پیام شهر» در خصوص پروژه باغ- موزه دفاع مقدس اظهار می‌دارد:  بخش اولیه ساختمان در طبقه همکف حدود 600 متر مربع مساخت دارد و عمده  عملیات سفت کاری و نازک کاری، اجرای کاشی و سرامیک، رنگ آمیزی و نصب تاسیسات سرمایش و گرمایش انجام شده است.

معاون عمرانی شهرداری قزوین می افزاید: در طبقه منفی یک نیز که حدود هزار و 600 متر مربع زیربنا دارد، عملیات اجرای وال پست و دیوارچینی پیرامونی ساختمان انجام شده است. در بخش الحاقی ساختمان( افزایش حدود 600 متر به فضای طبقه همکف و اصلاح جانمایی آسانسور و راه پله) با توجه به بررسی سازه اولیه در بخش هایی سازه نیاز به مقاوم سازی داشت و در بخش های دیگر جهت الحاق سازه فضاهای جدید باید عملیات کاشت میلگرد و اتصال مناسب و اصولی سازه جدید به سازه قدیم انجام می شد و در یخش هایی نیز ستون،  فونداسیون و دیوار حائل احداث شدکه پروژه از موانع مذکور عبور کرده و کلیه ستونهای سازه جدید الحاقی نیز اجرا شده و آماده اجرای سقف است.

وی با بیان این که  پروژه باغ- موزه دفاع مقدس با پیشرفت فیزیکی چشمگیری در حال احداث است. می افزاید: در قسمت سازه نیز به دلیل مغایرت با طرح قبلی مجدد اصلاحات فنی شامل کاشت میلگرد، بتن ریزی دیوار و سقف ها و سایر اقدامات انجام شده است.

 

احداث پروژه مرکز فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس با اعتباری بالغ بر 23 میلیار تومان

میراشه مدیر منطقه نمونه گردشگری باراجین نیز در گفت‌وگو با «پیام شهر» عنوان می کند: در راستای منویات مقام معظم رهبری و در جهت حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس مقرر شده است، در هر استان محلی تحت عنوان موزه دفاع مقدس احداث شود تا بتوان با ارائه محتواهای فرهنگی و آثار هشت سال دفاع مقدس، فرهنگ دفاع، شهادت و ایثار را به نسل های آینده انتقال داد.

این مقام مسئول می افزاید: در شهر تاریخی قزوین نیز در مجاورت مزار شهدای گمنام  در منطقه نمونه گردشگری باراجین عملیات اجرای پروژه مرکز فرهنگی باغ- موزه دفاع مقدس در سال 1392 شروع شد که در ابتدا بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس متولی و مجری این پروژه بود که به دلیل پیشرفت ضعیف و کمبود منابع مالی جهت تکمیل پروژه، مدیریت تکمیل و اجرای آن از مراجع ذیصلاح به شهرداری قزوین واگذار شد.

مدیر منطقه نمونه گردشگری باراجین با بیان اینکه پروژه مرکز فرهنگی  باغ- موزه دفاع مقدس در سال 1399 با اعتباری بالغ بر 23 میلیارد تومان با مدیریت شهرداری قزوین به عنوان کارفرمای پروژه پس از ابلاغ قرارداد در آبان ماه شروع به کار کرده است، اظهار می دارد: این پروژه تاکنون حدود 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و شامل دو بخش اولیه و الحاقی است که نقشه های آن توسط سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین با همکاری یک شرکت مشاور مورد بازنگری قرار گرفت و نقشه های نهایی تهیه و به پیمانکار پروژه ابلاغ شده است.

میراشه اظهار می دارد: با توجه به گسترده بودن سطح تحت پوشش پروژه (چندین هکتار که عمده مشکلات تملکی آن مرتفع گردیده است) و همچنین کاربری های مختلف اعم از قسمت اداری، موزه، سکوی ادوات نظامی، محوطه سازی، گلخانه، گذرشهادت و ...که برای پروژه تعریف شده روند اجرا و تأمین بودجه لازم برای پروژه نیز فازبندی شده است که امیدواریم با تأمین منابع مالی مطابق طرح و برنامه ریزی که مشاور پروژه انجام داده است، روند اجرای پیش برود.

تصاویر مرتبط